Victron SmartSolar MPPT 150/70-MC4 VE.Can
Features:
  • Maximum Power Point Tracking Solar Charge Controller
  • VE.Can Connection & Built-in Bluetooth for Monitoring
  • 150V / 70A MC4 Terminal, Suitable for 12, 24, & 48V Systems
  • Internal Temperature Sensor
  • Direct Communication Port for Wired Data Connection
  • Over-Temperature Sensor
  • Flexible Charge Algorithm
  • Additional SmartSolar LCD Display Available
  • 5 Year Warranty Included
  • Additional 5 Year Warranty available – 10 year total
Expected Lead Time: 4-6 Business Days
SKU: SCC115070511 Category: Tags: , ,
Description
Additional information
Weight 9.15 lbs
Dimensions Length: 10.63 in Width: 9.84 in Height: 5.91 in